Email
biuro@firmacontra.pl
Telefon
56 664 49 44
Jak wiadomo stosowanie nawozów gotowych mineralnych jest najbardziej wygodną formą nawożenia, ale posiada wiele wad, przyczyniać się może do zakwaszenia, zasolenia i przenawożenia. Na terenie Polski duży udział mają gleby wytworzone z piasków, o słabej zdolności retencji wody, niskiej wartości pH, niewielkich zdolnościach sorpcyjnych oraz niskiej zawartości próchnicy. O właściwościach tych gleb decyduje klimat, sprzyjający szybkiej mineralizacji materii organicznej. Dużym problemem są również straty azotu, który jest niezbędnym dla życia roślin składnikiem pokarmowym, a jego niedobór wiąże się ze spadkiem ilości plonów oraz ich jakości. Rośliny przyswajają azot w postaci mineralnej . W przypadku zbyt szybkiej mineralizacji rośliny nie są w stanie przyswoić wystarczającej ilości azotu. Dlatego też konieczne jest przeprowadzanie takich zabiegów, które mimo właściwości gleby pozwolą na pozyskanie wysokich plonów, a także nie pozwolą na szybkie wymycie azotu mineralnego lub uwolnieniu go do atmosfery.
Stosowanie fertygacji pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale również daje nam gwarancję, że rozcieńczony nawóz zostanie podany bezpośrednio do strefy korzeniowej, tak aby roślina była w stanie pobrać wszystkie składniki pokarmowe. Prawidłowo przeprowadzony zabieg fertygacji pozwala wprowadzić nam taką dawkę nawozu, jaka jest niezbędna, aby uniknąć przenawożenia lub wymycia składników nawozu w głąb profilu glebowego, w tym tak ważnego dla roślin azotu. Dobrze założona instalacja nawodnieniowa może nie tylko dostarczać wodę, ale również precyzyjnie podać taką ilość składników pokarmowych roślinom jaka jest niezbędna.
Do przeprowadzania fertygacji służy specjalne urządzenia BLUFERT, dzięki któremu podawana jest woda wraz z odpowiednio dobraną dawką rozcieńczonego nawozu. Dzięki urządzeniu BLUFERT można zaprogramować nawadnianie wg ustalonego harmonogramu.