Email
biuro@firmacontra.pl
Telefon
56 664 49 44
Na powierzchnię skarpy działa wiele czynników jak: słońce, spływ wody, wiatr, podsiąkanie. Skarpa to najtrudniejsze miejsce do zagospodarowania w ogrodzie. Rośliny muszą być częściej podlewane i nawożone. Dlatego nie ma wątpliwości, że najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie systemu nawadniającego. Intensywność nawadniania zależy od kata nachylenia nawierzchni i rodzaju gleby oraz roślinności.
Jaki rodzaj nawadniania wybrać?
Na rozległych, łagodnych zboczach pokrytych trawnikiem można zastosować zraszacze. Należy jednak pamiętać, aby korpusy były wyposażone w zawór stopowy w celu uniknięcia wypłukiwania gleby z niżej położonych zraszaczy. Jeśli teren pokryty jest rabatami, najlepiej sprawdzi się linia kroplująca Palaplast rozłożona zgodnie z poniżą ilustracją.
Rozkład linii kroplującej na skarpach
1 - szczyt skarpy
2 - przerwa pomiędzy podnóżem a szczytem
3 - podnóże skarpy
4 - 2/3 odległości od szczytu, normalna odległość pomiędzy liniami
5 - 1/3 odległości od podnóża, normalna odległość powiększona o 25%
Prawidłowa instalacja jest bardzo ważna, by uniknąć nierównomiernego nawadniania. W przypadku budowania skarpy od podstaw bezpiecznym i efektywnym nawadnianiem będzie podziemna linia kroplująca, która odporna jest na uszkodzenia mechaniczne, parowanie oraz podmuchy wiatru.
Skarpy dynamizują kompozycję naszej działki, a odpowiednie obsadzenie i nawadnianie mogą stanowić bardzo atrakcyjne elementy ogrodu.