Nie daj się wpuścić w maliny!

Na wzrost i rozwój malin ma wpływ również gleba. Rośliny lubią gleby żyzne, lekko kwaśne, próchnicze. Zaleca się minimum rok przed założeniem plantacji dobrze przygotować glebę, wzbogacić ją o wartości mineralne, pozbyć się chwastów.Dlaczego warto zastosować fertygacje? Maliny jak reszta krzewów jagodowych są bardzo wrażliwe na niedostatek minerałów. Zanim przystąpimy do nawożenia należy pobrać próbkę glebę i oddać do analizy. Należy pamiętać, że zarówno niedobór, jak i nadmiar składników pokarmowych jest szkodliwy.

Poniżej przedstawiamy wyniki badań jak nawadnianie kropelkowe wpływa na wzrost planów malin.
Rośliny te podobnie jak większość krzewów owocowych należą do grupy roślin sadowniczych o dużych wymaganiach wodnych oraz uprawiania na glebach żyznych. Uzasadnia to potrzebę stosowania nawodnień uzupełniających niedobory opadów naturalnych.
Podczas badania które przeprowadzono w latach 2002-2003, przez zakład produkcji i nawadniania oraz Akademię rolniczą w Szczecinie, uprawiano dwie odmiany malin „Norma” oraz „Veten”, w zróżnicowanych warunkach wodnych.
Nawożone zostały azotem w okresie wiosennym natomiast w okresie jesiennym fosforem i potasem. Do nawadniania została użyta linia kroplująca o rozstawie kroplowników co 30 cm oraz wydajności 2,4 l/ha. Rośliny nawodnione zostały za pomocą metody tensometrycznej- przy obniżeniu wody zgromadzonej w 25 cm warstwie gleby poniżej 70% ppw. W czasie wegetacji malin nawadniano je łączną dawką 150mm. w roku 2002 natomiast w roku 2003 dawka wynosiła 318mm. Owoce w fazie dojrzałości zebrano z poletek a plon przeliczono.

Analiza wykazała, że plony owoców znacznie się różniły w zależności od metody nawadniania. Po analizie wielkości plonów, stwierdzono że największy wzrost uzyskano właśnie dzięki nawodnieniu. Nastąpiło zwiększenie plonu owocu „Norma” o 49% w roku 2002, a aż 166% w roku 2003. Natomiast w odmianie „Veten” w roku 2002 34% a, w roku kolejnym aż 204%. Analizując zatem masę 100 owoców malin, możemy zauważyć, że odpowiednie nawodnienie w obu przypadkach spowodowało wzrost masy od 72-79%. Wnioski więc nasuwają się same: najdorodniejsze owoce otrzymano z obiektów nawodnionych.

Poniżej przedstawiamy cennik poszczególnych materiałów potrzebnych do założenia plantacji malin na ok 1 ha.


  • Linia kroplująca AQUALINE bez kompensacji ciśnienia Cena 1,20 zł brutto mb

  • Elektrozawór Bermad 2' Cena 280,00 zł brutto szt.

  • Rura PE 63 Cena 9,30 zł brutto szt. mb

  • Obejma PE 63 Cena 6,40 zł brutto szt.

  • Filtr Alfarapid 3' Cena 815,00 zł brutto szt.

  • Mieszalnik nawozowy Blufert wersja podstawowa Cena 46 162,70 zł brutto szt.