Sposób na kreta

Kret w Polsce jest pod ochrona gatunkową na mocy Ustawy o Ochronie Przyrody i Rozporządzenia Ministra Środowiska z października 2011 roku. Kret to wielki samotnik i zwykle jest na posesji tylko jeden. Jest zwierzęciem chronionym i nie wolno go zabijać, dlatego najlepiej skłonić go do opuszczenia ogrodu. Za zabicie kreta grozi kara do 3 lat więzienia i kara do 100 tys. zł.

Kret odżywia się dżdżownicami, które stanowią 90% jego pożywienia, co pośrednio przyczynia się do pogarszania warunków glebowych. Kret bywa też pożyteczny, ponieważ w jego diecie można znaleźć ślimaki, pędraki, drutowce oraz larwy i poczwarki różnych gatunków owadów. Krety zjadają też drobne gryzonie, które przyczyniają się do powstawania szkód w ogrodzie.

Jak odstraszyć krety?

  • Siatka na krety - układamy ją pod trawnikiem na głębokości ok. 7 cm. Przysypujemy ją ziemią i obsiewamy trawą. Będzie dla kreta barierą nie do przejścia. Podobnie jak głęboka (do 60 cm) podmurówka ogrodzenia wyposażona w zaporę z wkopanej pionowo siatki lub wykopany wzdłuż niego rów, zasypany gruzem (krety nie znoszą kamienistego podłoża). W swojej ofercie mamy siatki o różnej gramaturze od 25 do 45 g/m2 i różniej wielkości oczka 10x10 mm i 16x16 mm. Układanie siatki na krety jest proste w montażu, pamiętajmy tylko o zakładach większych niż 10 cm. Siatkę mocujemy dodatkowo kotwicami lub gwoździami. Jeśli planujemy system automatycznego nawadniania rury zakopujemy pod siatka n głębokości ok 30 cm. Zdecydowanie bardziej pracochłonne jest układanie siatki na istniejącym już trawniku. Warto wtedy skorzystać z oferty firm, które dysponują wycinarką do drani.

  • Wibrujące dźwięki - odstraszacze elektroakustyczne emitują niesłyszalne dla nas, a niemiłe dla kreta sygnały dźwiękowe, o stałej lub zmiennej częstotliwości. Umieszczamy je w krecich tunelach lub wtykamy w kopce. Niektóre urządzenia są też źródłem wibracji. Wszystkie działają dzięki bateriom - tradycyjnym lub solarnym.

  • Klekoczące wiatraczki - Wkopane w ziemię wiatraczki, druty mocno naprężone na wbitych w grunt palikach nie tylko wydają dźwięki, ale również - wibrując na wietrze - przenoszą drgania do ziemi.

  • Rośliny - krety skutecznie odstraszą niektóre gatunki roślin. Aksamitka, bazylia, czosnek, komosa - posadzone w rzędach pomiędzy roślinami odstraszają kreta zapachem i wydzielanymi substancjami. Podobnie jak rosnący tuż obok żywotnik czy czarny bez. W krecich korytarzach można też umieścić roztarte ząbki czosnku.

  • Kreciołapki - pułapki na krety mają wydłużony kształt, wejścia po obu stronach i zapadki, skutecznie blokujące wydostanie się przechodzącemu przez nie zwierzęciu. Umieszczamy je w korytarzach. Codziennie sprawdzamy ich zawartość; kret pozbawiony pokarmu ginie już po 10 godzinach. Schwytane zwierzątko wynosimy jak najdalej od posesji i wypuszczamy na wolność.

  • Preparaty odstraszające - preparaty zawierające naturalne olejki zniechęcą kreta pod warunkiem, że będziemy je stosować regularnie. Kupujemy je w formie koncentratów, sporządzamy z nich wodne roztwory i opryskujemy nimi teren zaatakowany przez krety.