Oczko wodne szpeci czy zdobi?

Bardzo ważna jest właściwa lokalizacja, ponieważ złe umieszczenie może byż przyczyną wielu przykrych niespodzianek. Musimy pamiętać o tym, by unikać zakładania oczka pod drzewami, ponieważ opadające liście zanieczyszczą wodę i oczko będzie wygladało nieestetycznie. Miejsce mocno nasłonecznione również nie sprawdzi się przy utrzymaniu zbiornika. Szybkie parowanie wody i przyspieszony rozwój glonów szybko nas znięchęci. Wielkość oczka powinna być uzależniona od wielkości naszego ogrodu. Oczko nie powinno przeszkadzać w swobodnym przemieszczaniu się po ogrodzie , powinno podkreślac naturalne piękno otoczenia. Bardzo istotny jest również kształt. Najłatwiejsze zarówno w budowie jak i utrzymaniu jest oczko w kształce koła.

Kiedy zdecydujemy o tym jak chcielibyśmy, żeby wyglądało nasze oczko musimy ustalić jak je wykonać. Najprostszą metodą jest zakup gotowej formy, która wymaga wyrównania terenu I idealnego dopasowania do wykopu. Zbiornik możemy również wykonać z betonu, ale wymaga to większego nakładu pracy. Najczęściej stosowanym, a zarazem najłatwiejszym rozwiązaniem jest wyłożenie zbiornika specjalną folią do oczek wodnych. To ekonomiczny sposób budowy, który pozwoli nam na uzyskanie dowolnego kształtu oczka wodnego. Folia jest rozwiązaniem uniwersalnym i możemy ją z powodzeniem zastosować w zbiornikach o dowolnym rozmiarze. Dno można uzupełnić żwirem i kamieniami, obsadzić rośliny wodne i wpuścić ryby ozdobne. Takie oczko wodne w ogrodzie przyciąga wzrok, a dzięki temu staje się widowiskowym punktem każdej aranżacji.

Najlepsza dostepną na rynku izolacją do zbiorników wodnych jest folia EPDM. Folia EPDM cechuje się bardzo dobrymi właściwościami do odwracalnej rościągliwości pod wpływem działania siły mechanicznej. Folia EPDM jest odporna na wszystkie warunki atmosferyczne takie jak promieniowanie UV, niskie i wysokie temperatury. Przy -40 C nadal zachowuje elastyczność dzięki czemu nie może popękać jak inne produkty tego typu. Jest odporna na działanie brudnej i czystej wody. Wiodącym producentem folii EPDM jest firma Firestone, któej produkty wykazują się bardzo dobrą jakością.

W niewielkich oczkach wodnych trudno o zachowanie równowagi biologicznej, której efektem jest samooczyszczanie się wody. Konieczne zatem jest zainstalowanie w oczku wodnym filtra, dzięki któremu woda utrzyma odpowiednie parametry fizykochemiczne. Żeby jednak woda dostała się do filtra konieczne będzie wynuszenie jej obiegu przez pompę tłoczacą. Wydajność filtra trzeba dostosować do wielkości oczka wodnego. Filtr oczyszcza wodę przez odpowiednio dobrane złoża filtracyjne, usuwa zawiesiny i zanieczyszczenia, substancje szkodliwe powstałe w wyniku procesów naturalnych. Dzięki odpowiedniej filtracji oczko wodne będzie wolne od glonów, sinic i szkodliwych bakterii, a woda będzie czysta, odpowiednia do wzrostu I rozwoju roślin oraz zarybienia. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów filtrów: przepływowe, ciśnieniowe, modułowe, podwodne. Różnią się parametrami pracy, przeznaczone są do różnej wielkości oczek oraz różnego przeznaczenia zbiornika. Filtry pomagają w bardzo ważnych procesach np. w cyklu azotowym. Utleniają amoniak pochodzący z odchodów ryb I niezjedzonego pokarmu, dzieki czemu pozbędziemy się amoniaku z wody. Produktem ubocznym utleniania amoniaku są nieszkodliwe jak amoniak- azotyny, które z kolei również, dzięki odpowiednim złożom filtracyjnym I wytworzonym na nich bakteriom powodują przemiany azotynów do azotanów. Azotany nie są szkodliwe ale ich nadmiar może powodować zakwity glonów, jest także naturalnych nawozem dla roślin. Istotne jest dobranie odpowiedniej filtracji oraz roślin I zwierząt, tak żeby zachować równowagę cyklu azotowego w zbiorniku. Zbyt mało roślin, zbyt dużo ryb oraz za mało wydajny filtr może skutecznie tą równowagę zakłócić i spowodować, że oczko nie będzie ozdobą ogrodu, a tylko przysporzy nam pracy i związanych z tym problemów. Każde oczko wodne, w którym żyją rośliny czy ryby wymaga stałego filtrowania.


 

W oczkach wodnych konieczne jest również napowietrzanie, które wymaga zastosowania w zbiorniku pompy napowietrzającej tzw. aeratora, który zaopatruje wodę w tlen. Tlen zużywany jest nie tylko przez zwierzęta żyjace w zbiorniku, ale także przez osad, bakterie, gnijace fragmenty roślin, oraz wszelkie żywe organizmy wodne, których nie zobaczymy gołym okiem. Do aeratora będziemy potrzebowali też dyfuzor, ktory rozbije powietrze na pęcherzyki, które zostaną rozprowadzone po całym zbiorniku.

Ważnym elementem oczka wodnego są rośliny i to nie tylko ze wzlędów estetycznych. Są one także istotnym składnikiem w równowadze biologicznej zbiornika . Odpowiednia ilość roślin ma duży wpływ na czystość wody i rozwój glonów. Najlepiej jeśli w oczku wodnym powstaną różne strefy: strefa wody głębokiej, średnio głębokiej, płytkiej oraz strefa błotna. I do tych stref wybieramy odpowiednie rośliny.

Przykładowe gatunki roślin:

Rośliny do strefy bagiennej: babka wodna, jaskier wielki, kaczeniec (knieć błotna), kosaćce japoński i żłty, kalla, kroplik, krwawnica pospolita, niezapominajka błotna, pałka, sit, strzałka wodna, tatarak zwyczajny, wiązka błotna

  •  Rośliny do strefy nadbrzeżnej: firletka poszarpana, funkie, języczka pomarańczowa, kosaciec syberyjski, liliowiec ogrodowy, pełnik europejski, rutewka orlikolistna, tojeść rozesłana, miskant chiński

Jednak nawet najpiękniejsze rośliny w źle założonym i utrzymanym oczku nie będą prezentować się tak jakbyśmy chcieli. Aby cieszyć się pięknym widokiem musimy zadbać o wszyskie niezbędne elementy. Jeśli te warunki nie zostaną spełnione możemy liczyć się z tym, że zbiornik zamiast ozdobą ogrodu będzie jedynie szpecącym go elementem.

Elementy mające wpływ na oczko wodne:

Zakładanie zbiornika

  1. lokalizacja i wielkość oczka
  2. metoda wykonania/ zastosowanie odpowiednich materiałów - folia EPDM
  3. zastosowanie odpowiedniej filtracji, dobór pompy, filtra do wielkości oczka, ilości roślin, ryb i innych zwierząt
  4. stosowanie napowietrzacza
  5. odpowiedni dobór roślin
  6. odpowiedni dobór ryb i ich ilości

Utrzymanie zbiornika

  1. odpowiednia ciągła filtracja
  2. monitorowanie czystości wody oraz zawartości azotynów i azotanów
  3. regularne czyszczenie oczka/usuwanie obumarłych resztek roślin, zdechłych ryb
  4. niedopuszczenie do przenawożenia, w przypadku stosowania nawozó
  5. niedopuszczenie do przekarmienia ryb

    Dziękujemy firmie FHU Aqua System Ogrody za udostępnienie zdjęć z realizacji http://g-k-o.pl/