Informacje ogólne

"W ciągu najbliższych dziesięcioleci ludziom nadal będzie zależało, aby przemienić działki w miejsce wypoczynku i życia całej rodziny. Już teraz można zauważyć, że hobbyści przeznaczają większy budżet na uatrakcyjnienie wyglądu przydomowej zieleni. Ogród staje się zatem odzwierciedleniem statusu społecznego, podobnie jak wyposażenie wnętrz czy samochód jeszcze kilka lat temu" (Towe Ressman)

Czym jest system automatycznego nawadniania?

System nawadniający jest podziemną siecią rur umożliwiającą samoczynne dostarczanie wody do wszystkich miejsc w ogrodzie, przy pomocy elementów zraszających (zraszacze, mikrozraszacze, linie kroplujące). Cała sieć jest wspomagana specjalnym sterownikiem oraz czujnikami, które nieustannie nadzorują funkcjonowanie Twojego systemu, umożliwiając jednocześnie jego pracę o określonych dniach, godzinach z uwzględnieniem warunków atmosferycznych, jak  opady deszczu, siła wiatru, itp. Ze względu na parametry techniczne źródła wody system podzielony jest na poszczególne sekcje obsługujące określone obszary ogrodu.

Co wchodzi w skład systemu nawadniającego?

schemat-nawodnienie

1. Sterownik - "serce" systemu nawadniającego odpowiedzialne za sterowanie poszczególnymi sekcjami przy pomocy elektrozaworów, posiada wbudowany zegar oraz kalendarz dając tym samym szerokie możliwości nastaw czasów podlewania.
Ze względu na miejsce montażu rozróżniamy sterowniki:

 • - zewnętrzne - w obudowie hermetycznej
 • - wewnętrzne - bez obudowy
 • - wodoszczelne - możliwość montażu w studzienkach

2. Zawory elektromagnetyczne - współpracują ze sterownikiem, otwierają i zamykają poprzez sygnał elektryczny przepływ wody w układzie pozwalając jednocześnie na rozpoczęcie pracy poszczególnych sekcji

3. Zraszacze to końcowe urządzenia odbioru wody w instalacji systemu, uruchamiane poprzez pojawiające się w systemie ciśnienie wody rozpylają strumień wody na otaczającą roślinność. Wyróżnia się kilka rodzajów zraszaczy:

 • - statyczne - charakteryzują się prostą budową, pracują przy niskich ciśnieniach i osiągają niewielkie zasięgi, stosowane przede wszystkim na małych powierzchniach czy wąskich pasach trawników
 • - rotacyjne - rozbudowana konstrukcja w porównaniu do zraszaczy statycznych powoduje, że są one bardziej ekonomiczne jeśli chodzi o wydatek wody, posiadają też większe zasięgi działania, wymagają jednak lepszych parametrów źródła wody (wyższe ciśnienie robocze)
 • - mikrozraszacze -  stosuje się je do nawadniania rabat i grup krzewów, są bardzo małe
 • - linie i taśmy kroplujące - układa się je głównie wzdłuż żywopłotu lub rabat; można je lekko przysypać ziemią, korą lub grysem

4. Wyłącznik deszczu - służy do wstrzymania nawadniania w czasie opadów. Współpracuje ze sterownikiem i zaworami elektromagnetycznymi. Dzięki niemu możemy uniknąć zbędnego nawadniania w trakcie opadów deszczu. Po przekroczeniu nastawionej wielkości opadu wyłącznik przerywa obwód elektryczny i realizacja programu zostaje zawieszona do czasu odparowania wody.

5. Rury - elastyczne rury polietylenowe w ciemnym kolorze - by nie rozwijały się w nich glony o grubości ścianek 2-3 mm i średnicę zewnętrzną 16, 20, 25, 32, 40 lub 50 mm; średnicę tę dobiera się do długości linii i liczby zamontowanych na niej końcówek zraszających, rury połączone za pomocą złączek skręcanych, bądź wciskano skręcanych.

Jakie są korzyści automatycznego systemu nawadniania?

 • - precyzyjne nawadnianie dopasowane do rodzaju nasadzeń, nasłonecznienia z uwzględnieniem warunków atmosferycznych;
 • - minimalne zużycie wody;
 • - oszczędność wody (dzięki uruchamianiu podlewania w godzinach o zmniejszonym parowaniu wody);
 • - stosunkowo krótki czas montażu;
 • - pełna kontrola i łatwość regulacji;
 • - wzrost wartości nieruchomości dzięki zastosowaniu systemu automatycznego nawadniania;

Prognozy dotyczące stosowania automatycznych systemów nawodnień.

Branża ogrodnicza to jedna z nielicznych branż, które mimo kryzysu ciągle notują wzrost sprzedaży. W 2011 roku Polacy wydali na urządzanie ogrodów ok. 9 mld. zł. (Dziennik Gazeta Prawna). Ludzie często traktują ogród jak część mieszkania, w której spędza się każdą wolną chwilę w pogodny dzień, wypoczywa się, przyjmuje gości. Wyniki badań Globalnego Raportu Ogrodniczego Husqvarna pokazują, że dobrze urządzony i zadbany ogród zwiększa wartość domu średnio o 16%. Specjaliści prognozują dalszy rozwój branży.
Produkty do nawadniania tradycyjnego należą do najszybciej rotujących kategorii w centrach ogrodniczych, a na założenie automatycznych systemów nawadniania decyduje się coraz większa liczba konsumentów. Utrzymujący się od lat stały wzrost sprzedaży artykułów dowodzi rozwoju rynku i wzrostu zainteresowania produktami, które cechuje komfort użytkowania oraz znana i sprawdzona jakość, pozwalająca na wieloletnie użytkowanie zakupionego sprzętu. Dane zebrane przez YouGov SixthSense dowodzą, że w okresie od marca do września aż siedmiu na dziesięciu badanych poświęca się swojemu hobby w ogrodzie kilka razy w ciągu tygodnia. Przynajmniej raz w tygodniu aż 90 proc. Polaków wykonuje takie prace, jak zbieranie liści, usuwanie chwastów, koszenie trawy, nawadnianie itp. Warto przy tym nadmienić, że więcej niż połowa respondentów YouGov SitxthSense dba o ogrody, by zapewnić dodatkową przestrzeń wypoczynku dla rodziny.
W związku ze wzrostem tempa życia statystycznego Polaka, który dużo czasu spędza w pracy, coraz mniejsza grupa właścicieli ogrodów jest gotowa zrezygnować z weekendowego wypoczynku w ogrodzie na rzecz prac pielęgnacyjnych oraz porządkowych. Dlatego klienci chętniej sięgają po elektronarzędzia, traktorki koszące, odkurzacze, dmuchawy do liści, a także decydują się na instalację automatycznych systemów nawadniania. wielofunkcyjnych.

Stosunek ogrodników do nowinek rynkowych

ogrodnictwo i nowe technologie

Źródło:YouGov SixthSense Gardening Survey Poland 2012

Już trzy lata temu ośrodek badawczy The Future Laboratory w Globalnym Raporcie Ogrodniczym wysuwał prognozy, że dzięki nowoczesnym technologiom ludzie będą mogli zapomnieć o ciężkiej, fizycznej pracy w ogrodzie, co pozwoli im dłużej cieszyć się relaksem na łonie natury. Innowacyjne narzędzia, nowoczesne systemy nawadniania, sprzęt zmechanizowany, nawozy i podłoża umożliwiają efektywniejszą, a zarazem łatwiejszą pielęgnację ogrodu. Dzięki temu właściciele ogrodów mogą się w pełni zrelaksować, a także zapomnieć o codziennych problemach. Już teraz Polacy dążą do optymalizacji pracy w ogrodzie. Zdaniem aż ? badanych, innowacyjne, wygodne w użytkowaniu narzędzia i sprzęt zmechanizowany mogą znacznie ułatwić utrzymanie przydomowej zieleni, a połowa właścicieli ogrodów nie potrafi się bez nich obyć. Tendencja ta znajduje odzwierciedlenie nie tylko w coraz lepszych wynikach sprzedaży elektronarzędzi, ale również w rosnącym zapotrzebowaniu na nowoczesne rozwiązania związane z nawadnianiem. Jak wynika z raportu YouGov SixthSense, aż 24 proc. Polaków zdecydowało się już na założenie automatycznych systemów nawadniania, 20 proc. spośród badanych korzysta ze zraszaczy obrotowych podłączanych do węża ogrodowego, a 9 proc. ze zraszaczy wielofunkcyjnych.

 

Metody nawadniania stosowane w polskich ogrodach

sposoby nawadniania

Źródło:YouGov SixthSense Gardening Survey Poland 2012

 

Więcej niż połowa osób biorących udział w badaniach YouGov SixthSense deklaruje, że będzie poświęcać pracy w ogrodzie tyle samo uwagi. Jednak już 31 proc., czyli trzech na dziesięciu badanych, zamierza położyć większy nacisk na pielęgnację roślin, zapobieganie ich chorobom oraz walkę ze szkodnikami. Z kolei 27 proc. respondentów przyznaje, że ogólnie poświęci więcej czasu na utrzymanie przydomowej zieleni. To więcej niż liczba osób, które przypuszczają, że najprawdopodobniej nie będą mogły poświęcić swojemu hobby tyle czasu, co do tej pory. Cieszy również fakt, że jedna na cztery osoby planuje zwiększyć nasadzenia w swoim ogrodzie i zakupić nowe rośliny żywopłotowe oraz krzewy, natomiast 22 proc. ankietowanych chce skoncentrować się na uprawie warzyw, drzew oraz krzewów owocowych.